Czym są ścieżki przyrodnicze i gdzie można je znaleźć?

Obecnie coraz więcej słyszy się o edukacji dzieci w sposób aktywny, a nie tylko poprzez uzyskiwanie teoretycznych informacji z książek. Aby nasze maluchy lepiej poznały naszą przyrodę warto wybrać się z nimi na jedną ze ścieżek przyrodniczych w najbliższym regionie. Dorośli też dowiedzą się czegoś nowego!

Ścieżki przyrodnicze są trasami przygotowanymi z myślą o pieszych, które mają w przystępny i ciekawy sposób przedstawić wartość przyrodniczą danego terenu. Ścieżki edukacyjne istnieją zarówno w parkach narodowych, krajobrazowych jak i w innych miejscach wyróżniających się pod katem przyrodniczym. Zazwyczaj dzielą się ona na kilka stacji, w miejscach tych ustawione są tablice informacyjne, z których możemy się dowiedzieć o chronionych gatunkach zwierząt, lub roślin które występują w okolicy. Zastanawiając się gdzie wybrać się na weekend na Dolnym Śląsku warto przejrzeć informatory o terenie i sprawdzić czy znajdują się tam tego typu atrakcje. Znajdziemy je chociażby w Karkonoszach, każda z nich nosi charakterystyczną nazwę jak „Polodowcowe dziedzictwo Karkonoszy” czy „Śląską drogą na Śnieżkę”. Jeśli nie mamy całego weekendu na piesze wędrówki możemy skorzystać ze ścieżek znajdujących się bliżej Wrocławia. Doskonałą lokalizacją są okolice łowisk komercyjnych wokół Milicza. Zlokalizowana jest tam między innymi trasa ścieżki dydaktycznej „W krainie stawów”  czy „Trzy staw”. Wybierając się na wycieczkę zasadne jest sprawdzenie czy na stronach internetowych nie znajdziemy specjalnie przygotowanych przewodników. Dzięki nim znacznie dokładniej niż z tablic uda nam się poznać wszystkie walory przyrodnicze. Ponadto będziemy mogli zapoznać się z mapą całej trasy i zobaczyć czego dotyczą poszczególne przystanki. Oczywiście nie są to jedyne ścieżki przyrodnicze zlokalizowane wokół stolicy Dolnego Śląska. W samych granicach Wrocławia znajduje się chociażby ścieżka edukacyjno-przyrodnicza Jarnołtów – Ratyń. Jest to doskonały pretekst dla poznania najbliższej okolicy, która może się okazać naprawdę fascynująca i niedoceniana. Warto też zwrócić uwagę nauczycieli naszych dzieci, że wycieczki takimi trasami mogą być znacznie ciekawszym sposobem nauki niż spędzanie całych dni za szkolnymi ławami.

Zwiedzanie ścieżek dydaktycznych w miejscu zamieszkania, oraz poza nim jest świetnym pomysłem spędzania wolnego czasu i przyswajania wiedzy o polskiej przyrodzie poprzez zabawę oraz przygodę. Jest to bardzo dobra alternatywa dla teoretycznych lekcji w szkole, dlatego warto korzystać  z tej możliwości.

One response to this post.

  1. […] żywicielami oraz rozsypywanie preparatów przeciwkleszczowych. Jeśli wybieramy się na wycieczkę szlakami pieszymi wokół Milicza, albo na zwykły spacer do parku Szczytnickiego pamiętajmy żeby się odpowiednio zabezpieczyć. […]

Możliwość komentowania jest wyłączona.