Z pierwszą wizytą u pediatry

Powitaliście już na świecie swoje maleństwo. Masz za sobą długi okres ciąży i stresujący poród. Teraz już możecie się skupić na swoim bobasku i opiece nad nim. Przez pierwsze dni obawiacie się, czy wszystko jest w porządku z maluchem. Każdy ruch wykonujecie ostrożnie, aby nie zrobić mu krzywdy. Boicie się o jego delikatne ciałko. Młoda mama uczy się jak karmić niemowlaka. Również dla dziecka pierwsze dni życia są dużą nowością i stresującym momentem.

Róbcie wszystko aby nowe środowisko było dla małego dziecka jak najmniejszym szokiem. Stwórzcie przyjazny, zaciszny kącik dla malucha i czule się nim opiekujcie. Zazwyczaj bobas dobrze się rozwija. Powoli przybiera na wadze i rośnie. Gdy maluch skończy pierwszy miesiąc życia należy wybrać się z nim w pierwszą wizytę do pediatry. Decydując się na przychodnię możesz zasięgnąć porady koleżanek, które są już mamami i mają jakieś doświadczenie. Nie wybieraj jednak przychodni, która jest za bardzo oddalona. Pamiętaj, że czasem zdarzy się niespodziewana i nagła potrzeba kontaktu z lekarzem. Ciężko i niedobrze będzie wtedy jechać z maluchem przez całe miasto zwłaszcza komunikacją miejską. Przed planowaną wizytą zadzwoń wcześniej do przychodni i zarejestruj się na konkretną godzinę. Możesz zapytać także recepcjonistki jakie niezbędne rzeczy i dokumenty masz ze sobą zabrać. Z pewnością zabierz ze sobą książeczkę zdrowia, dokumenty ze szpitala, pieluszkę tetrową i dodatkowe ubranko.

Przyjdź do przychodni na pół godziny przed wizytą. Nie ma sensu, abyś czekała pod drzwiami dużo szybciej. Zmęczy to tylko malucha i narazi go na kontakt z zarazkami i wirusami. Zastanawiasz się jak wygląda pierwsza wizyta? Lekarz pediatra na pewno będzie pytał cię o dotychczasowy rozwój malucha. Jeśli masz jakieś wątpliwości lub coś cię niepokoi, powiedz o tym lekarzowi. Przygotuj również nurtujące cię pytania. Pediatra na pewno rozwieje twoje obawy i wątpliwości. Poradzi jak prawidłowo karmić i pielęgnować noworodka. Podczas wizyty maluch zostanie także zważony. Lekarz zmierzy jego długość i obwód klatki piersiowej. Obejrzy ciemiączko, skórę i zbada mięśnie. Jeśli noworodek jest zdrowy, lekarz założy mu kartę szczepień obowiązkowych (wirusowe zapalenie wątroby typu B, tężec, krztusiec, błonica i przeciwko chorobie Heinego-Medina). Jeśli chcesz, możesz zapytać pediatrę o zalecane szczepienia dodatkowe. Lekarz powinien wypisać także skierowanie do lekarza ortopedy lub innego specjalisty jeśli jest to konieczne.

Z koleją wizytą udasz się wraz z datą kolejnego szczepienia, chyba że maluch rozchoruje się lub coś cię zaniepokoi w jego rozwoju.